5. HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU
05-07 Nisan 2011
Selge Beach Resort – Manavgat /ANTALYA
PROGRAM
05 Nisan 2011 Salı
09.30-10.00: Açılış Programı
-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
-Açılış Konuşmaları.
1. Oturum 10.00-12.15
Oturum Başkanı: Gülsen BALIKÇI (Şube Müdürü)
1. 10.00-10.15: Nilüfer Zeynep ÖZÇÖREKÇİ GÖL (Folkor Araştırmacısı) “Mardin’in Akarsu Beldesi’nde Yeni Yıl Ritüeli”
2. 10.15-10.30: Ayşe AKMAN (Folklor Araştırmacısı) “Karadeniz’e Özgü Bahar Karşılaması; Mayıs Yedisi Geleneği”
3. 10.30-10.45: Kemal KARADEMİR (Folklor Araştırmacısı) “Amasya’da Hıdrellez Geleneği”
10.45-11.00: ARA
4. 11.00-11.15: Nuray KOMSER (Folklor Araştırmacısı) “Rize’de (Çamlıhemşin - Ayder Yaylası) Yeni Yılla İlgili İnanışlar ve Karakoncoloz Geleneği”
5. 11.15-11.30: Seda AYDINLI (Folklor Araştırmacısı V.) “Narlı (Erdek/Balıkesir) Köyü’ndeki Balıkçıların Kültür ve Çevre İlişkisi Açısından Etnografik Analizi”
6. 11.30-11.45: Tülay ASLIHAK (Folklor Araştırmacısı) “Nürnberg’de (Almanya) Yaşayan Türkiye Kökenli Göçmen Ailelerin Kültürel Kimlik Bağlamında Değerlendirilmesi.”
11.45-12.15: Tartışmalar
12:15-13:30 Öğle Yemeği Arası
2. Oturum 13.30-15.15
Oturum Başkanı: Naci ÖZCAN (Şube Müdürü)
1. 13.30-13.45: Nihal KADIOĞLU ÇEVİK (Şube Müdürü) “Tarih ve Halkbiliminin Kesiştiği Noktada, 15. Yüzyıldan Günümüze Taşınan Mutfak Gelenekleri”
2. 13.45-14.00: Zedal ÖZER (Folklor Araştırmacısı-Bursa) “Bursa’nın Akdeniz Beslenme Kültürüne Örnek; Girit Halk Mutfağı”
3. 14.00-14.15: Mümtaz FIRAT (Folklor Araştırmacısı) “Yemeğin İdeolojisi Ya Da İdeolojinin Yemeği: Kimlik Bağlamında Yemek Kültürü”
4. 14.15-14.30: İskan ALTIN (Folklor Araştırmacısı-Şanlıurfa) “İki Yudum Acı: Mırra”
5. 14.30-14.45: Eylem YÜZGENÇ (Folklor Araştırmacısı-Ankara) “Kayseri'de Gilaburu Meyvesi ve Geleneksel İçecek Gilaburu Suyu Üzerine Bir Araştırma”
14.45-15.15: Tartışmalar
15:15-15:30 : ARA
3. Oturum 15.30-18.00
Oturum Başkanı: Hüseyin SEVİNDİK (Şube Müdürü)
1. 15.30-15.45: Muhsin KOÇ (Folklor Araştırmacısı-Erzurum) “Aşık Mevlüt İhsani’nin Hayatı ve Sanatı”
2. 15.45-16.00: Atilla ANDIRIN (Folklor Araştırmacısı-Kars) “Kars Aşıklık Geleneği ve Murat Çobanoğlu”
3. 16.00-16.15: Tanju OZANOĞLU (Folklor Araştırmacısı) “Rize – Çamlıhemşin Horon Müziklerine Bir Bakış”
4. 16.15-16.30: Mehmet ÖCAL (Halk Müziği Araştırmacısı) “Bursa İli Geleneksel Halk Müziği Öğeleri İçerisinde Toplu Çalma Söyleme Geleneklerinin İncelenmesi.”
16:30-16:45 : ARA
5. 16.45-17.00: Mahmut DAVULCU (Folklor Araştırmacısı) “Genel Özellikleriyle Ahlat’ta Mimarlık Kültürü”
6. 17.00-17.15: Ozan Müfit ÖZDEMİR (Folklor Araştırmacısı-Sinop) "Sinop'ta Kalan Son Su Değirmenleri ve Kaybolan Değirmen Kültürü"
7. 17.15-17.30: Demet Şafak AYDIN (Folklor Araştırmacısı-İstanbul) “Geçmişten Günümüze Mısır Çarşısı”
17.30-18.00: Tartışmalar
18.00-20.00 Akşam Yemeği Arası
20.00-21.00: Folklor Araştırmacısı Meltem CİNGÖZ SANTUR’u Anma Programı.
Sunum : Alparslan SANTUR
Gösterim: Anadolu’nun Renkleri: “Doğum-Düğün-Ölüm” (Belgesel)
06 Nisan 2011 Çarşamba
4. Oturum 09.30-12.00
Oturum Başkanı: Muhsin KOÇ (Folklor Araştırmacısı)
1. 09.30-09.45: Solmaz KARABAŞA (Uzman) “Somut Olmayan Kültürel Miras ve Katılımcılık”
2. 09.45-10.00: Doğanay ÇEVİK (Folklor Araştırmacısı) “Kültürel Miras Değeri Olarak Kırkpınar”
3. 10.00-10.15: Döndü AKÇAY ODABAŞI (Şube Müdürü) “Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Ağalık Geleneği”
4. 10.15-10.30: İzzet KOCADAĞ (Folklor Araştırmacısı-İzmir) “Deve Güreşleri ve Kamu Yararına Er Meydanına Çıkan Pehlivan Develer”
10.30-10.45: ARA
5. 10.45-11.00: Bircan KALAYCI DURDU (Folklor Araştırmacısı-Muğla) “Muğla Deve Güreşleri”
6. 11.00-11.15: Ceren GÖĞÜŞ (Folklor Araştırmacısı) “Kahvehanelerde Oynanan Oyunlara Genel Bir Bakış”
7-11.15-11.30: Ali AKTAŞ (Folklor Araştırmacısı-Sakarya) “Sakarya İli Manav Topluluklarında Oyun Geleneği”
11.30-12.00: Tartışmalar
12:00-13:30 Öğle Yemeği Arası
5. Oturum 13.30-15.15
Oturum Başkanı: Aydın DURDU (Şube Müdürü)
1. 13.30-13.45: Aycan HASIRCILAR (Folklor Araştırmacısı-İzmir) “Türkiye’de Yaşayan Abhazların (Abaza) Evlenme Geleneklerine Genel Bir Bakış”
2. 13.45-14.00: Zekiye TÜTÜNCÜ (Folklor Araştırmacısı-Bolu) “Türkiye’de Yaşayan Abhazların Sosyal Yaşamlarında “Adet” ve Önemi”
3. 14.00-14.15: Hakan Sinan METE (Folklor Araştırmacısı-İzmir) “Türkiye’de Yaşayan Abhaz Kökenli Toplulukların Geleneksel Müzikleri”
4. 14.15-14.30: Hüseyin SEVİNDİK (Şube Müdürü-Nevşehir) “Nevşehir İlinde Halk Kültürü Alanında Yapılan Çalışmalar”
5. 14.30-14.45: Dr. İbrahim Ethem ARIOĞLU (APK Uzmanı) “Geleneksel Türk Tiyatrosu Temsilcisi ve İcracısı Rauf ALTINTAK”
14.45-15.15: Tartışmalar
15:15-15:45 : ARA
6. Oturum 15.45-18.15
Oturum Başkanı: Döndü AKÇAY ODABAŞI (Şube Müdürü)
1. 15.45-16.00: Piri ER (Şube Müdürü) “Anadolu Aleviliğinde Ocak Sistemi ve Halkbilim Çalışmalarındaki Önemi”
2. 16.00-16.15 Aydın DURDU (Şube Müdürü-Muğla) “Muğla’da Bir Mevlevi: Şahidi İbrahim Dede”
3. 16.15-16.30: Ertuğrul ÖZKANAT (Folklor Araştırmacısı-Sivas) “Sivas İli Türbe ve Ziyaret Yerleri -2”
4. 16.30-16.45: Hüseyin DEMİR (Folklor Araştırmacısı) “Abdallarda Sünnet Geleneği”
16:45-17:00 : ARA
5. 17.00-17.15: Gülsen BALIKÇI (Şube Müdürü) “Geleneksel Yaşamdan Çağdaş Yaşama Çocuk”
6. 17.15-17.30: Sevim SARI (Folklor Araştırmacısı-Bitlis) “Bebek Hangi Cinsiyette Olsa ve Adını Ne Koysak?”
7. 17.30-17.45: Abdullah CANSIZ (Folklor Araştırmacısı V.) “Futbola Folklorik Bir Bakış”
17.45-18.15: Tartışmalar
Serbest Zaman
07 Nisan 2011 Perşembe
7. Oturum 09.30-12.00
Oturum Başkanı: Nihal KADIOĞLU ÇEVİK (Şube Müdürü)
1. 09.30-09.45: Aysun ÇOBANOĞLU (Şube Müdürü-Antalya) “Unutulmaya Yüz Tutmuş El Sanatlarımızdan Serik Bıçağı ve Akseki Kaşığı”
2. 09.45-10.00: Davut TATLI (Folklor Araştırmacısı-Van) “Savatlı Gümüş İşlemeciliğinde Van Örneği”
3. 10.00-10.15: Emel DURMUŞ (Folklor Araştırmacısı V.) “Geçmişten Günümüze Ebru Sanatı”
10:15-10:45 : ARA
4. 10.45-11.00: Öznur TANAL (Folklor Araştırmacısı-Antalya) “Antalya’nın Solan Renklerinden Biri; Barak Kilimleri”
5. 11.00-11.15: Ebru EKİCİ (Folklor Araştırmacısı-Kırıkkale) “Kırıkkale Karakeçili Kilim Örnekleri ”
6. 11.15-11.30: Naci ÖZCAN (Şube Müdürü-Hakkari) “Hakkari Kilimleri”
11.30-12.00: Tartışmalar
12:00-13:30 Öğle Yemeği Arası
8. Oturum 13.30-15.15
Oturum Başkanı: Aysun ÇOBANOĞLU (Şube Müdürü)
1. 13.30-13.45: Zekeriya KURTULMUŞ (Folklor Araştırmacısı-Kırklareli) “Günümüzde Kırklareli Çömlekçiliği ”
2. 13.45-14.00: Semra AKBULUT KAHVECİ (Folklor Araştırmacısı-Muğla) “Çomakdağ Özel Gün Giysileri”
3. 14.00-14.15: Selma YÜRÜR (Folklor Araştırmacısı-Gaziantep) “Kutnu Kumaşı Dokuması”
4. 14.15-14.30: Gül İNCE (Folklor Araştırmacısı-Ağrı) “Ağrı İl Merkezinde Keçe Yapımcılığı”
5.14.30-14.45: Yasemin ÖZÜBERK (Folklor Araştırmacısı-Malatya) “Malatya’da Yapma Bebekçilik: Ahşan Bacı Bebekleri”
14.45-15.15: Tartışmalar
15.15-15.45: ARA
15.45-16.45 KAPANIŞ VE DEĞERLENDİRME
İçeriği Hazırlayan: Folklor Araştırmacısı İbrahim ASLAN