4. HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU
08-10 Mart 2010
Hotel Terrace – Side /ANTALYA
PROGRAM
08 Mart 2010 Pazartesi
09.30-10.00 Açılış Programı
-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
-Açılış Konuşması: Mahmut EVKURAN (Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü)
1. Oturum 10.00-12.00
Oturum Başkanı: Hakan Sinan METE (Folklor Araştırmacısı)
1. 10.00-10.15: Piri ER (Şube Müdürü) “Balkanlarda Bektaşilik ve Bektaşi İnançları (Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk Örneğinde)”
2. 10.15-10.30: Döndü AKÇAY (Folklor Araştırmacısı) “Makedonya’da Bir Yörük Düğünü”
3. 10.30-10.45: Gülsen BALIKÇI (Şube Müdürü-Kars) “Kars’ta Koç Düğünü”
4. 10.45-11.00: Ayşe AKMAN (Folklor Araştırmacısı) “Burdur İlinin Bazı Yerlerinde Halk Takvimi ve Meteorolojisi Uygulamaları”
5. 11.00-11.15: Öznur TANAL (Folklor Araştırmacısı-Antalya) “Antalya’nın Likya Tipi Mezar Anıtı Benzeri Arı Kovanları: Seren’ler”
11.15-12.00: Tartışmalar
12:00-13:30 Öğle Yemeği Arası
2. Oturum 13.30-15.15
Oturum Başkanı: Nilüfer Zeynep ÖZÇÖREKÇİ GÖL (Şube Müdürü)
1. 13.30-13.45:Meltem SANTUR (Folklor Araştırmacısı) “Burdur İli Evlenme Geleneklerinden Örnekler”
2. 13.45-14.00: Zekiye TÜTÜNCÜ (Folklor Araştırmacısı-Bolu) “Karaman İli Doğum Gelenekleri”
3. 14.00-14.15: Ertuğrul ÖZKANAT (Folklor Araştırmacısı-Sivas) “Sivas İli Türbe ve Ziyaret Yerleri”
4. 14.15-14.30: Mümtaz FIRAT (Folklor Araştırmacısı) “Çanakkale İçinde Bir Köy Hayırı: Muratlar Köy Hayır’ı Üzerine Bir Değerlendirme”
14.30-15.15: Tartışmalar
15:15-15:45 : ARA
3. Oturum 15.45-18.30
Oturum Başkanı: Zekiye TÜTÜNCÜ (Folklor Araştırmacısı)
1. 15.45-16.00: Nihal KADIOĞLU ÇEVİK (Şube Müdürü) “Halk Mutfağı Alan Araştırmalarında Yöntem Tartışmaları”
2. 16.00-16.15: Naci ÖZCAN (Şube Müdürü-Hakkari) “Stratejik Bir Bitki Olan Haşhaştan Yağ Çıkarılması ve Haşhaş Mutfağı”
3. 16.15-16.30: Eylem YÜZGENÇ (Folklor Araştırmacısı-Ankara) “Son Konar Göçer Sarıkeçililerde Beslenme-Mutfak Kültürü ve Eski Kültür İzleri”
16:30-16:45 : ARA
4. 16.45-17.00: Nuray AYKANAT (Folklor Araştırmacısı-Rize) “Rize Yöresinde Kaybolmakta Olan Bir Kültür: Pileki ve Pilekide Ekmek Yapımı”
5. 17.00-17.15: Zedal ÖZER (Folklor Araştırmacısı-Bursa) “Bursa Halk Mutfağı İçerisinde Kestane Kültürü”
6.17.15-17.30: Ozan Müfit ÖZDEMİR (Folklor Araştırmacısı)-Isparta) “Isparta Halk Mutfağından Bir Kesit: Gelendost, Avşar ve Yalvaç-Eyüpler Köyü Beslenme Kültürü”
17.30-18.30: Tartışmalar
Serbest Zaman
09 Mart 2010 Salı
4. Oturum 09.30-10.45
Oturum Başkanı: Muhsin KOÇ (Folklor Araştırmacısı)
1. 09.30-09.45: Ömer GÖZÜKIZIL (Folklor Araştırmacısı-Çanakkale) “Ninenin Başına Gelenler Ya Da Dedenin Sefaleti”
2. 09.45-10.00: Timur YILMAZ (Folklor Araştırmacısı) “1972-1973 Yılları Arasında Niğde Cezaevinde Derlenen Argolar: GÖRÜLMÜŞTÜR”
3. 10.00-10.15: Aysun ÇOBANOĞLU (Şube Müdürü-Antalya) “Sarıkamışlı Aşık Gürkani”
10.15-10.45: Tartışmalar
10.45-11.00: ARA
5.Oturum 11.00-12.30
Oturum Başkanı: Ömer GÖZÜKIZIL (Folklor Araştırmacısı)
1. 11.00-11.15: Muhsin KOÇ (Folklor Araştırmacısı-Erzurum) “Ölümünün 3. Yılında Yaşar Reyhani”
2. 11.15-11.30: İbrahim ASLAN (Folklor Araştırmacısı) “Giresun’da Tömbelek Geleneği ve Tömbelek Manileri”
3. 11.30-11.45: Hikmet ÇALIŞ (Folklor Araştırmacısı-Aydın) “Sözlü Kültür Ortamından İnternet Ortamına Fıkralar”
4-11.45-12.00: Tülay ASLIHAK (Folklor Araştırmacısı) “Sarıkeçili Fıkraları”
12.00-12.30: Tartışmalar
12:30-13:30 Öğle Yemeği Arası
6. Oturum 13.30-15.45
Oturum Başkanı: Naci ÖZCAN (Şube Müdürü)
1. 13.30-13.45: Nilüfer Zeynep ÖZÇÖREKÇİ GÖL (Şube Müdürü-Bursa) “Ankara Örneğiyle Oyun Kültürü Çalışmaları”
2. 13.45-14.00: Ceren GÖĞÜŞ, İzzet KOCADAĞ, Türkan ORAL (Folklor Araştırmacısı) “Eskişehir Çocuk Oyunları ve Oyuncakları”
3. 14.00-14.15: Türkan Oral, Pınar ÇELEBİOĞLU (Folklor Araştırmacısı-Erzurum) “Sandıktan Gün Işığına Dededen Kalan Miras: Aşşık”
4. 14.15-14.30: Demet ŞAFAK AYDIN (Folklor Araştırmacısı-Balıkesir) “Balıkesir’de Bir köy Seyirlik Oyunu: Tülü Kabak”
5. 14.45-15.00: Solmaz KARABAŞA (Uzman) “Ankara Kadın Oyunları”
15.00-15.45: Tartışmalar
15:45-16:15 : ARA
7. Oturum 16.15-18.15
Oturum Başkanı: Zekeriya KURTULMUŞ (Folklor Araştırmacısı)
1. 16.15-16.30: Hakan Sinan METE (Folklor Araştırmacısı-İzmir) “Aksaray İli Halk Oyunları ve Müziği”
2. 16.30-16.45: Ali AKTAŞ: “Kültür Taşıyıcısı Ahmet İşsever Işığında Sakarya Halk Oyunları, Müziği ve Kıyafetleri”
3. 16.45-17.00: Oktay YILMAZ (Folklor Araştırmacısı) “Geleneksel Sohbet Toplantılarından Şanlıurfa Sıra Geceleri”
4. 17.00-17.15: Tanju OZANOĞLU (Folklor Araştırmacısı) “Makedonya’daki Türkçe Konuşan Müslüman Romanlar İle Yörük Türklerinin Müzik, Çalgı ve Oyunları Üzerine Bir Değerlendirme”
17.15-18.15: Tartışmalar
Serbest Zaman
10 Mart 2010 Çarşamba
8. Oturum 09.30-11.30
Oturum Başkanı: Gülsen BALIKÇI (Şube Müdürü)
1. 09.30-09.45: Ayşegül PEHLİVAN (Folklor Araştırmacısı) “Kastamonu Yazmacılığının Son Temsilcisi Cemil Kızılkaya Atölyesi”
2. 09.45-10.00: Mahmut DAVULCU (Folklor Araştırmacısı) “Çininin Usta Sanatkarı Mehmet GÜRSOY”
3.10.00-10.15: Aycan HASIRCILAR (Folklor Araştırmacısı-İzmir) “Aksaray İli Geleneksel Giysileri”
4.10.15-10.30: Zekeriya KURTULMUŞ (Folklor Araştırmacısı-Kırklareli) “Kırklareli İli Poyralı Köyü Dokumaları”
10.30-11.30: Tartışmalar
11:30-13:00 Öğle Yemeği Arası
13.00-13.30: SOKÜM BİLGİLENDİRME OTURUMU
13.00-13.15 :Seda KILINÇ “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”
13.15-13.30: Hüseyin DEMİR (Folklor Araştırmacısı) “Yaşayan İnsan Hazinelerinin Tespiti”
13.30-14.00: ARA
14.00-16.00: Ali İhsan GÜLSER (Daire Başkanı) “2010 Yılı Alan Araştırmaları Programının Görüşülmesi”
16.00-17.00 KAPANIŞ VE DEĞERLENDİRME