T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Çam Düdüğü Yapımcısı ve İcracısı Hayri Dev ile İlgili Taziye Mesajı

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Bakanlığımızca 2008 yılında Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilen Çam Düdüğü Yapımcısı ve İcracısı Hayri Dev’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.Kültürel mirasımızı gelecek kuşaklara aktararak kültürümüzün yaşatılmasında ve tanıtımında önemli bir misyonu yerine getiren Hayri Dev’i her zaman saygıyla anacağımızı belirtir, kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sanatseverlere ve halkımıza başsağlığı dileriz.

Hayri DEV Kimdir (1933-2018)
Hayri Dev, 1933 yılında Denizli’nin Çameli ilçesinin bir dağ köyü olan Gökçeyaka’da dünyaya gelmiştir. 15 yaşında çobanlık yaptığı dönemlerde müziğe gönül vermiştir. Okuma yazmayı okula giden bir arkadaşından öğrenmiş ve cura denilen 3 telli çalgıyı öğrenip söylemeye o yıllarda başlamıştır. Üç telli bağlama, Çameli ve Gireniz yöresindekiler tarafından ardıç ağacından yapılan, başka hiçbir yerde olmayan eşsiz bir çalgıdır. Bu çalgı ile Hayri Dev, yaşadığı Gökçeyaka Köyünün eski ismini taşıyan Masıt Kırığı denilen dokuz sekizlik mahalli ezgileri çalıp söylemeye başlamış ve çam düdüğü yapımında ustalaşmıştır. Bilindiği üzere, toplam uzunluğu 65 cm olan ve önde 5, arkada 1 perdesi bulunan Çam Düdüğü, ilkbaharda ağaçların yeşermeye başladığı sıralarda çam ağacının ince dallarından yapılmaktadır.
 
Hayri Dev, kendi yaptığı üç telli çalgısı ve çam düdüğü ile türkülerini önce koyun ve kuzulara söylemiş; Karaman Kırığı da denilen bu müziği düğünlerde çalıp söyleyerek yaşadığı bölgede haklı bir üne kavuşmuştur. 1990’lı yılların başlarında Avrupa’da da tanınmaya başlayan Hayri Dev, çocukları ve torunlarından oluşan Kismet adlı bir orkestra kurmuştur. Yurtiçinde ve Yurtdışında pek çok konser veren sanatçı, 2008 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilmiştir.