T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tezhip ve Minyatür Sanatçısı Cahide KESKİNER ile ilgili Taziye Mesajı

Cahide Keskiner1.jpg

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Bakanlığımızca 2015 yılında Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilen Tezhip ve Minyatür Sanatçısı Cahide KESKİNER’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Geleneksel Türk Süsleme sanatlarımızı ve kültürel mirasımızı gelecek kuşaklara aktararak kültürümüzün yaşatılmasında önemli bir misyonu yerine getiren Cahide KESKİNER’i her zaman saygıyla anacağımızı belirtir, kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sanatseverlere ve halkımıza başsağlığı dileriz. 

cahide keskiner.JPG

Cahide KESKİNER Kimdir (1931-2018)

1931 yılında İstanbul’da doğan Cahide Keskiner, tezhip ve minyatür çalışmalarına 1953 yılında, hocası Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver ile başlamış; hattat Macit Ayral’dan hat dersi, ressam Şeref Akdik’ten de resim dersleri almıştır.

 Sanatçının altı kişisel sergisi, birçok kurum ve kuruluştan aldığı plaket ve ödülleri vardır. “Türk Süsleme Sanatlarında Desen ve Motif”, “Turkish Motifs”, “Çocuklar İçin Türk Motifleri İle Çizim ve Boyama Kitabı”, “Türk Süsleme Sanatlarında Stilize Çiçekler: Hatai”, “Minyatür Sanatında Doğa Çizim ve Boyama Teknikleri”, “Minyatürler Kitabı” adında yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.

Üniversitede de dersler vermiş olan Cahide Keskiner, kendi adını taşıyan tezhip ve minyatür atölyesinde, öğrencileri ile çalışmalar yürüterek tezhip ve minyatür sanatının gelecek kuşaklara aktarılmasında değerli katkılarda bulunmuştur.

Tezhip ve minyatür sanatına 65 yılını veren sanatçı; 03 Kasım 2016 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen 2015 Yılı Yaşayan İnsan Hazineleri Ödül Töreninde “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan edilerek, ödülünü Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden almıştır.